Budownictwo

Czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje i zastosowanie?

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, znajduje bardzo ważne zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym, a poza tym w produkcji artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa to, iż produkt ten znaleźć można w różnych rodzajach, które określane są przez wymiary tarcicy.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Zakłady drzewne oferują swym klientom różne rodzaje tego wyrobu. Przede wszystkim spotkać można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia wcześniej przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, lecz również odpowiednich właściwości, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Tarcica mokra natomiast nie jest poddawana takiej obróbce. Tarcicę dzieli się także na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnemu zabiegowi mechanicznemu, po zakończeniu którego wszystkie jej powierzchnie są wyrównane. Tarcica nieobrzynana posiada natomiast obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Ponadto możliwe jest produkowanie tarcicy w różnych wymiarach. Z podstawowej formy tarcicy produkuje się między innymi deski, bale, łaty, belki i listwy.

Tarcica – do czego jest użytkowana?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrego gatunkowo materiału i poddana precyzyjnej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie niezbędne są duże walory estetyczne oraz znakomite parametry techniczne. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w budownictwie, najczęściej do tworzenia więźb dachowych i konstrukcji budynków.