Budownictwo

Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Więcej o szalunkach Kraków na sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Z reguły wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ albo desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większość wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki lub drewna, a także zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Na ogół jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają narożniki, głowice ze stali bądź aluminium, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy cyklicznie parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt czy zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby opłacalny . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]