Budownictwo Urządzanie domu

Drzwi drewniane – klasycznie i nowocześnie

Choć na rynku kupimy mnóstwo drzwi wyprodukowanych z rozmaitych surowców (na przykład z metalu oraz materiałów sztucznych), to szczególnym zainteresowaniem producentów i kupujących szczycą się wciąż drzwi drewniane. Rzecz jasna nie powinno to zaskakiwać, gdyż ich liczne plusy sprawiają, iż będą świetnym wyjściem zarówno tam, gdzie najważniejsza będzie wygoda, jak i we wnętrzach, gdzie ważniejsze są względy wizualne. Dobrze wyprodukowane drzwi drewniane są wszak wytrzymałe i doskonale wyglądają, a ich eksploatacja nie sprawia żadnych trudności. Jak więc robione są drzwi drewniane? O czym nie zapominać przy ich wyborze?

Jakie gatunki na drzwi drewniane?

Do wyrobu drzwi bywają wykorzystywane najróżniejsze rodzaje drewna. Najczęściej jednak stosowane bywa drewno sosnowe, które jest dość solidne, zaś oprócz tego niedrogie, niezbyt ciężkie oraz niesprawiające problemów przy obróbce. Poza tym stosowane są zwłaszcza pozostałe drewna krajowe – na przykład dąb oraz buk. Rysunek drewna z sosny nie pasuje jednak do wszystkich pomieszczeń – dlatego drzwi drewniane wykańczane są obłogami z różnych gatunków, tak tych z Europy, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie charakter konkretnego modelu oraz umożliwiają dopasowanie go do dowolnych szaf lub dekoracji.

Różnorodność drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są często wybierane również ze względu na to, że (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z tworzyw sztucznych) mogą być wykorzystywane także w tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach oraz podczas odnawiania budynków dodanych na listę zabytków. Dla części kupujących bardzo ważne będzie też to, że drzwi drewniane można wykonać według wskazówek nabywcy, dopasowując je do jego upodobań i wymagań przestrzennych lokalu – a to będzie rzecz jasna niewykonalne dla modeli ze stali oraz z coraz popularniejszych materiałów sztucznych.