Budownictwo

Hydroizolacja fundamentów – chrońmy domy przed wilgocią

Decydując się na budowę domu, powinno się pamiętać o rozmaitych pracach. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. To na tyle istotny etap prac, że najrozsądniej ich przeprowadzenie zlecić profesjonalistom , którzy posiadają wielkie kwalifikacje i długoletnie doświadczenie w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak ważne?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze ochrania obiekt użytkowy przed działaniem wody. Należy wiedzieć, że bezpośrednie oddziaływanie wilgoci na fundamenty znacząco obniża właściwości termiczne obiektu. Ma miejsce wyziębienie murów, które są przez to dużo bardziej podatne na atak grzybów wpływających negatywnie na zdrowie mieszkańców. Na ten moment wykonywane są dwa typy izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykorzystywana jest wówczas, gdy woda występuje w niewielkiej odległości od bryły obiektu mieszkalnego. Jest doskonała także wtedy, kiedy woda wywiera ciśnienie mające charakter hydrostatyczny na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast gwarantuje kompleksowe zabezpieczenie przed wpływem wody oraz wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na konkretne elementy konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykorzystywana

Hydroizolacje fundamentów stosuje się obecnie zarówno w budynkach o charakterze mieszkalnym, jak i w obiektach przemysłowych. Trzeba pamiętać, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest osłonięcie miejsc mających charakter trudno dostępny. Chodzi w tym wypadku o narożniki, łączenia ścian i załamania. W związku z tym zrobienie hydroizolacji to konieczność przygotowania odrębnego projektu prac. Realizację hydroizolacji najrozsądniej jest zlecić profesjonalistom, którzy posiadają zarówno wiedzę, jak i doświadczenie w tego rodzaju pracach. Tylko wtedy można być pewnym, że wszystko będzie zrobione tak, jak należy, a sama izolacja bardzo dobrze spełni swoją rolę.