Budownictwo Usługi

Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Ochrona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu lokatorów.

Kto wykona izolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy powierzyć opracowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale też w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest także dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje ryzyko podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów też powinno się zlecić profesjonalistom, bo częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających podobnych własności wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.