Budownictwo

Nie zapominaj o izolacji fundamentów

Fundamenty to na pewno najważniejsze elementy domu. Jeśli będą zniszczone okażą się zagrożeniem dla całego budynku. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, która potrafi szybko je zniszczyć, zaś skutki tego są zauważalne dla wszystkich mieszkańców. Aby temu zapobiec należy już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie i bardzo trudne prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian będą najbardziej widoczne na najniższych piętrach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Które metody pozwolą na ich uniknięcie?

Zalety izolacji fundamentów

Jak już wspomnieliśmy, nasiąkanie może być naprawdę groźne dla obiektu. Gdy wilgoć dotrze do ścian, początkowym symptomem będzie odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko bowiem ściany zajmują grzyby oraz porosty, a te potrafią być bezpośrednim zagrożeniem dla życia lokatorów budynku. Szczególnie niebezpieczne będą dla ludzi z uczuleniami i chorobami systemu odpornościowego, u których niekiedy owocują nawet śmiercią. Właśnie z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niekorzystnym działaniem wody. Jakie techniki to umożliwiają?

Izolacja fundamentów – jak się ją wykonuje?

Wyróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed deszczem oraz wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia stosowana jest przede wszystkim na obszarach, gdzie często występują powodzie. Istotne okazuje się również to, które surowce są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie warto sięgać po produkty doświadczonych producentów.