systemy rynnowe, rynna metalowa
Budownictwo Zakupy

Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy wchodzą w ich skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny PCV, plastikowe czy metalowe – co kupić?

W asortymencie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – m. in z metalu plastiku. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania trzeba więc skonsultować ze specjalistą.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08