Budownictwo Usługi

Profesjonalna renowacja okien zabytkowych

Dalsze informacje o oknach zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich cenę w dużej mierze rzutuje także wiek. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem dostępnych w markecie surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są też uchylane, a to powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, który ma mnóstwo atutów, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki rodzaj okna cechuje się wszak użyciem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w przeciwnym wypadku mogą otrzymać dotkliwe kary.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]