Budownictwo Usługi

Skuteczne osuszanie fundamentów jest możliwe

Nawet jeśli budynek stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, istnieje zagrożenie, iż z czasem ściany będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć również nagle w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a czasem pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w następstwie źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie murów nie świadczy od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się zacząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, łazienki czy kuchnie pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej następstwem przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz mury budowli lub gdy doszło do podtopienia w wyniku powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Różne metody osuszania ścian

Profesjonaliści, którzy mają rozległe kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoje działania od diagnozy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do wybrania właściwych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki puchną i wykruszają się, a na murach wykwitają plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się w górę – czasami wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, zwłaszcza w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając izolację poziomą ścian, która powstrzyma unoszenie się wody wzwyż. Następnym etapem, oczywiście po dokładnym przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie domów wymaga czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej bądź mat bentonitowych, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko niezbędne będzie również odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych modułów budowli, jak płyty żelbetowe posadzkowe, przepusty kabli oraz stropy żelbetowe.