Budownictwo Zakupy

Zalety cegły klinkieru na elewacje

Klinkierem określamy rodzaj cegły dekoracyjnej, która może być użyta zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się cechuje i dlaczego jest obecnie tak chętnie wykorzystywana w pracach wykończeniowych?

Klinkier – cegła dekoracyjna o szerokim zastosowaniu

Klinkier to nic innego jak wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz zawilgocenie. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą służyć między innymi jako płytki elewacyjne wewnętrzne lub cegła na komin. Cegła ozdobna jest stosowana też na cokoły, podokienniki, naroża oraz pozostałe elementy budynków i wspaniale zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków utrzymanych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo estetycznie i nie jest podatna na negatywne czynniki atmosferyczne – niską temperaturę, śnieg, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny pozostaje więc wiele lat w doskonałym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają również inne zalety – użycie naturalnego materiału powoduje, że są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła dekoracyjna nada budynkowi wyjątkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna podkreśli styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – idealnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w licznych składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.