wyprawy w góry, Kilimandżaro wyprawa
Hobby i rekreacja Podróżowanie

O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy w góry?

Coraz więcej osób wykorzystuje swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty położone w oddalonych od naszego kraju miejscach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Obecnie przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Afryki, Meksyku oraz Azji. Z pewnością ogromnym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji mnóstwo ułatwia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest wysoka sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść wielogodzinną wędrówkę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków górskich ubiorem i właściwym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Pik Lenina, bazę pod Annapurną, Elbruslub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do tego typu wyprawach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełnić. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się zatem umiejętność pracy w grupie. W czasie wyprawy w góry konieczne jest stu procentowe dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez lidera grupy.

Dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]