Kosztowności

Topaz mistyczny w jubilerstwie

Dowiedz się więcej o mistycznym topazie na https://www.mystictopaz.pl

Niepowtarzalny blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna szczyci się dużym uznaniem miłośników biżuterii. Choć na początku możnaby błędnie stwierdzić, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ dużej temperatury i powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Odcienie topazu mistycznego

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień ma purpurowy odcień, niebieski zaś jest efektem podgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze skutki przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed chwilą napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do eleganckich kreacji – doskonale prezentuje się także na co dzień. Ważna okazuje się również różnorodność barw, dzięki której prościej można wybrać ozdoby do swojej kreacji.