bagażnik rowerowy na hak holowniczy, platforma na rowery
Motoryzacja

Bagażnik rowerowy na hak – garść podstawowych informacji

Rozbudowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, ale również w wielu miasteczkach wypoczynkowych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na urlop rozmyślamy, czy zabrać dodatkowo rower. O ile wyjeżdżamy sami i nasz rower to „składak”, można znaleźć dla niego miejsce w bagażniku. Problemy pojawiają się, gdy wyjeżdżamy z kilkuosobową rodziną i chcemy zabrać 3-4 rowery. W takim przypadku warto użyć platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – czym się różnią?

Rowery można przewieźć na platformie rowerowej instalowanej na haku bądź na dachu pojazdu, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwsza, jak i druga opcja pozwala na przewóz aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, ale mają także kilka wad. Umocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa trudne szczególnie dla osób o niskim wzroście. Co więcej ułożenie rowerów na uchwytach dachowych zmienia wysokość pojazdu, i chociaż zwykle nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niewysokimi bramami, kładkami dla pieszych i mostami, to wpływa na sterowność samochodu z uwagi na większą podatność na intensywne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają auta, toteż osoby je prowadzące muszą zachować większą ostrożność w trakcie cofania i parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady ułożone na platformie częstokroć też wystają poza krawędź pojazdu, co może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na wąskich drogach.

Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?

Decydując się na zakup bagażnika na rower na hak warto wcześniej wziąć pod uwagę parę kwestii. Nie jest to najtańszy zakup, dlatego trzeba już na początku ustalić ile rowerów ostatecznie będziemy pragnęli zabrać ze sobą. Platforma na rower uznanej marki, przykładowo od Thule, będzie służyła nam lata i o ile nabywamy ją myśląc o rodzinnych wyjazdach, trzeba zdecydować się na taką, na której zawiesimy 3 bądź 4 rowery. Innym ważnym czynnikiem jest oszacowanie całkowitego ciężaru rowerów – przed zakupem bagażnika należy upewnić się czy utrzyma on ładunek jaki potrzebujemy na nim zamontować. Dowiedzmy się dodatkowo jak mocowane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zabezpieczeń podtrzymujących jednoślad na miejscu minimalizuje zagrożenie jego obluzowania się w czasie przewozu, skutkujące ewentualnym porysowaniem lakieru. W przypadku wątpliwości, jaki bagażnik rowerowy zamówić, zalecamy skonsultować się z reprezentantem sklepu oferującego taki sprzęt.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]