Zobacz, gdzie zamówić motoreduktory jednofazowe, wejdź na ultrarobotics.pl.
Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z silnika oraz przekładni. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.
Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę konstruktorów
Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, wobec tego zawsze występuje nieduża różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne pomiary i testy poszczególnych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego lub długiego czasu pracy, jak również do sporych, średnich bądź niewielkich obciążeń.
W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.
Światowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych zestawów
Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (DC, AC, BLDC i bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).
Nie ma zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak kolejki górskie, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome i wirniki. Ogromne zróżnicowanie rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, iż liczbę możliwych kombinacji, jakie obecnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.
Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]