Rozwiązania dla przemysłu

Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Potrzebujesz zamówić silnik prądu stałego z magnesami trwałymi? Skieruj się tu.

Wiele sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, malutkie bądź duże, te urządzenia zmieniły nasze życie, lecz statystyczny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak działają te silniki, ani jak są one zbudowane.

Silnik DC – zasługa najlepszych naukowców XIX w.

Zadaniem silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w przeróżnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., jak np. Thomas Edison, Gaston Planté i Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC złożone są ze wirnika, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, stojana i szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za bezgłośną pracę, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Silniki prądu stałego znajdują się w wielu powszechnie używanych urządzeniach

Teza, iż silniki na prąd stały są używane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są częścią sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodów, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które zapewne damy także naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniczków na prąd stały używają też hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od renomowanych światowych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]