Czym są silniki krokowe?
Silnik krokowy, nazywany również silnikiem skokowym, jest specyficznym rodzajem motoru elektrycznego. Pochodzenie nazwy tego wynalazku jest łatwe do wyjaśnienia – przy właściwym wysterowaniu wykonuje on obrót o dany krok zdefiniowany dla danego modelu (tj. o określoną ilość stopni). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę nad liczbą obrotów na minutę w dowolnej chwili działania. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie tych silników oraz wspomnianemu wcześniej właściwemu sterowaniu.
Silniki krokowe we współczesnych urządzeniach mechanicznych
Oprócz chirurgii, nieprzeciętna precyzja bywa nadzwyczaj oczekiwana w różnych innych sferach życia. Bywa ona też coraz częściej oczekiwana we współczesnej mechanice. I właśnie silniki krokowe doskonale się tu sprawdzają. Większość urządzeń mechanicznych jest dziś sterowana cyfrowo. Silnikami krokowymi steruje się tą metodą – poprzez okresowe nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych styków motoru. O szybkości kątowej ich rotacji nie decyduje, jak w klasycznych silnikach prądu stałego, przyłożony prąd, ale długość kolejnychnastępujących jeden po drugim pulsów. I właśnie dzięki dokładności sterowania oraz brakowi obowiązku przejścia z domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe znalazły miejsce we współczesnej technice i można na nie trafić w różnych maszynach – na przykład napędach dysków optycznych, drukarkach.
Słabe strony silników krokowych
Silniki krokowe nie stanowią remedium na całe zło. Oprócz swoich niezaprzeczalnych zalet mają również parę wad, o których trzeba pamiętać. W porównaniu z innymi rodzajami napędów, zużywają one stosunkowo dużo prądu przy takiej samej prędkości, a także emitują niemało ciepła. Zważając na ich konstrukcję w części zastosowań może być zbyt mała. Z reguły nie przekracza kilkuset obrotów na minutę.
Silniki krokowe na rynku
Na rynku silniki krokowe są w różnych wariantach. Różnią się między sobą:
- rozmiarem,
- budową (oparte o elektromagnesy lub magnesy),
- właściwościami elektrycznymi (oporność elektryczna, napięcie impulsów).
Pomimo, iż silniki krokowe są droższe niż proste silniki prądu stałego, nadal są odpowiednio korzystne nawet w niskobudżetowych projektach wykonywanych w domu.