Rozwiązania dla przemysłu

Węzeł optyczny w sieciach światłowodowych

Jeśli potrzebujesz węzła optycznego, odwiedź tę stronę.

Dzisiejsze sieci komputerowe niemal za każdym razem tworzy się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości światłowodu – prędkości przekazu informacji i nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie byłyby w stanie istnieć bez właściwych podzespołów umożliwiających przekaz informacji oraz ich dekodowanie. By wykonać tego rodzaju instalację potrzebne są takie części jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry musi wykazywać dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak dodać, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może też wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do nawet 1 GHz. Dla odpowiedniego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie również odpowiednia obudowa, zabezpieczająca delikatne podzespoły wewnątrz urządzenia przed pyłem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie dobry, świadczą pewne parametry. Najważniejsze będą częstotliwości pracy węzła i moc sygnału – od tego zależy wszak ilość krańcowych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Poza tym należy sprawdzić zużycie prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach instalacji, warto również przetestować metody konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na zdalną modyfikację wartości parametrów.

Dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]