Baza porad Usługi z zakresu finansów

Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Tu uzyskasz szczegółowe wiadomości w temacie faktury ustrukturyzowanej.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle ustaloną strukturę danych zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo niewiele powie osobie, która nie wie jak go odczytać, jednakże dla przystosowanej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują jednakową strukturę sprawia, że niezależnie od tego które aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to istotny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory nierzadko mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), nie muszą przekazywać pliku JPK_FA oraz wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego oraz od towarów i usług. Watro zaznaczyć, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, ale musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]