Usługi z zakresu finansów

Kiedy zdecydować się na faktoring?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie kontrahentów do szybszego spłacenia należności. Poza tym jest to również doskonałe rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych form pokrycia kosztów związanych z ich działalnością. Na czym zatem polega faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O jakich rzeczach muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W istocie jest on połączeniem rozmaitych typów usług, a wykup długów będzie tylko jego częścią. Opiera się on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz porady finansowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują przepisy prawa cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Doradca wskaże, który faktoring jest najlepszy

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę zróżnicowane. By ustrzec się błędów, których skutkiem mogą okazać się duże problemy, należy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne okażą się wtedy odpowiednie umiejętności, a tych często po prostu nie mamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak znaleźć bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale najczęściej okazuje się, iż dzięki niemu unikniemy strat.