Usługi z zakresu finansów

System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Zajrzyj na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby uzyskać informacje o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż de facto systematycznie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT używają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny używany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na świecie działają również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie danego państwa.

Co jest więc główną zaletą systemu SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]