Usługi Wszystko o zdrowiu

Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Teraz jednak dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.