Tematyka witryn internetowych Usługi

Hosting na WordPress – na co zwrócić uwagę?

Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (PHP-Fusion, Joomla!, eZ publish), jednak niewątpliwie w ostatnim dziesięcioleciu większość stron powstaje w oparciu o WordPress. Nic dziwnego, gdyż w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet początkujący internauta zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy mają specjalistyczną wiedzę postawią na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Z jakiej przyczyny WordpPress jest obecnie popularny?

Zaledwie 15 lat temu WordPress służył najczęściej jako oprogramowanie, na którym bez trudności i szybko można było uruchomić blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów pozwalających na tworzenie na nim coraz bardziej skomplikowanych stron internetowych, a w ostatnim czasie także sklepów (dzięki połączeniu połączeniu z WooCommerce). Obecnie więc ten CMS służy nie tylko blogerom, ale zwłaszcza osobom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom przedsiębiorstw czy też administratorom portali społecznościowych. Zasadniczą zaletą WordPressa jest prostota jego instalacji, możliwość stosowania tysięcy szablonów, które pozwalają szybko modyfikować design strony, oraz dostęp do jednakowo dużej ilości pomocnych wtyczek, pomagających m.in. w przekładzie stron, tworzeniu backupu, usuwaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu ładowania się strony, wstawianiu formularzy czy analizie statystyk odwiedzin strony. Trzeba podkreślić, iż większość wtyczek i szablonów dostępnych jest gratis! WordPress skupia sporą społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd również cykliczne aktualizacje systemu eliminujące luki w zabezpieczeniach i zapewniające wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wybrać dostawcę hostingu na WordPress?

Poszukując hostingu strony na WordPress należy zamówić go u dostawcy, który ma odrębna usługę dla tego CMS. Polecany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z najnowszymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez ograniczenia transferu. Trzeba wziąć pod uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress korzysta z szybkich i wydajnych dysków SSD, cyklicznie tworzy backup danych, gwarantuje bezawaryjne funkcjonowanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii oferuje dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest także możliwość kupna i założenia certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie bezpłatnych narzędzi do monitoringu działania serwera czy opcja dodania nielimitowanej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o transparentny i rozsądny cennik.