Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Jeśli chcesz zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała, skieruj się w to miejsce

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]