Najlepszym sposobem na pozbycie się ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich głównymi zaletami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant stomatologiczny wraz z koronąwygląda identycznie, jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest także mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy lub mostu – nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jak trzeba się do niego przygotować.
Implanty zębów – jak przebiega ich zakładanie?
Zabieg wstawienia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Ponadto istotne jest też stosowne nastawienie i opanowanie strachu. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz specjalnie dobranych wierteł. To najtrudniejszy etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wprawy i wyczucia. Dokładność konieczna jest również przy umieszczeniu implantu zębowego w kości. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębowe a leki znieczulające
Proces zakładania implantu stomatologicznego budzi u części pacjentów przerażenie związane z możliwym intensywnym bólem doświadczanym w czasie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Na szczęście lęk ten jest kompletnie nieuzasadniony. Współczesna implantologia korzysta z bardzo wydajnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie wrażliwi na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie wyeliminuje możliwość odczuwania stresu przed leczeniem stomatologicznym.