Usługi

Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także obecnie określa ona ów termin oraz mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl dokumentu dane osobowe to wszystkie informacje, które pozwalają na ustalenie tożsamości danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem numer PESEL, imię i nazwisko czy adres, ale również tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o wyznaniu, możliwych sprawach sądowych oraz chorobach. O ich ochronę należy zadbać tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich pozyskanie i przetwarzanie okazuje się naprawdę proste.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują każdego typu firmy. Jedne obracają wyłącznie danymi swoich pracowników, inne zaś mają dojście również do danych klientów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, ponieważ po zauważeniu nieprawidłowości GIODO może zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, lecz w najcięższych przypadkach także pozbawienia wolności.

Kurs z ochrony danych osobowych – zasady

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników zarządzających takimi informacjami – są to między innymi pracownicy do spraw rekrutacji, HR bądź składnic akt. W jego koszty zaliczają się także materiały pomocnicze, dzięki którym uczestnicy łatwiej przysposobią wiedzę. Po zakończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę danych, kursanci otrzymują specjalne certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.