Wszystko o zdrowiu

Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Biopsja fuzyjna - uzupełnij swoje wiadomości!

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu oraz rozmiaru do kasztana jadalnego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Pozwala to zidentyfikować przerost lub zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Należy zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy z erekcją oraz wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, mała krzepliwość krwi czy alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]