aparat do ultradźwięków, aparat do terapii ultradźwiękowej
Wszystko o zdrowiu

Charakterystyka i działanie aparatów do ultradźwięków

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci często wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, bo właściwie aplikowane ultradźwięki bardzo korzystnie oddziałują na zdrowie pacjentów. Mogą być one stosowane do masażu tkanki mięśniowej, a generowane za ich pomocą ciepło oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Dlatego też masaż ultradźwiękami stosuje się do redukowania napięcia mięśniowego, usprawnienia przepływu limfy oraz łagodzenia bólu. Powyższe działanie możliwe jest jednak tylko z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu do ultradźwięków.

Aparat do ultradźwięków – sposób działania?

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od prawie stu lat, bazuje na 2 rodzajach efektów: termicznych oraz atermicznych. Te pierwsze polegają przede wszystkim na nagrzaniu tkanek bogatych w kolagen – blizn, ścięgien, wiązadeł oraz stawów i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do sporego wysiłku czy też przy leczeniu rozmaitego rodzaju stanów zapalnych. Tymczasem efekty atermiczne mają pozytywny wpływ na przepływ płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy.

Aparaty do ultradźwięków – stacjonarne lub przenośne?

Funkcjonują 2 typy aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie świetnym wyborem dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów względnie podejmujących ich w wielu placówkach. Jeżeli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie podejmuje znaczną ilość pacjentów – przede wszystkim w ramach kontraktu z NFZ – lepszym zakupem będzie wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Dane kontaktowe:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]