Wszystko o zdrowiu

Katar u niemowlaka – przyczyny, powikłania, leczenie

Katar u niemowlaka może być spowodowany różnymi czynnikami, jednak w każdym przypadku staje się źródłem problemów ze snem, złego humoru i dyskomfortu. Jak radzić sobie z katarem u noworodka?

Przyczyny i ewentualne powikłania kataru u dziecka

Najczęstszą przyczyną kataru u noworodka są infekcje wirusowe – przeziębienie przenoszone jest drogą kropelkową. O infekcji wirusowym świadczy gęstość wydzieliny – jest ona cieknąca i przezroczysta. Natomiast zakażenie bakteriami manifestuje się zwartym katarem o zielonym zabarwieniu. Czasami katar z nosa pojawia się pod wpływem alergenów – dziecko może reagować w ten sposób różne drażniące czynniki, jak na przykład na roztocza kurzu. Bez względu od przyczyny infekcji, katar u noworodka nie może być bagatelizowany, gdyż lekceważenie jego pierwszych symptomów prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Pozornie ta błaha dolegliwość może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, a nawet niedosłuchem oraz porażeniem nerwu twarzowego. Nieleczony katar zwiększa także niebezpieczeństwo zapalenia zatok.

Jak leczyć katar u niemowląt?

Leczenie kataru powinno skupiać się na wyeliminowaniu przyczyny choroby – alergenu, zakażenia bakteryjnego bądź wirusowego. Wydzielinę z noska trzeba też na bieżąco odciągać – dzięki temu maluch czuje się bardziej komfortowo, zmniejszają się problemy z jedzeniem czy oddychaniem. Pomocnym do tego urządzeniem będzie aspirator Katarek, który usunie śluz zalegający w nosku i udrożni go. Eksperci polecają wcześniej rozrzedzenie kataru przy pomocy soli fizjologicznej, potem odessanie wydzieliny aspiratorem, a w następnej kolejności nawilżenie błony śluzowej maścią Katarek lub ponownie solą fizjologiczną.