Wszystko o zdrowiu

Komu grozi przepuklina?

Przepuklina jest zaliczana do najpoważniejszych dolegliwości. Pomimo tego często lekceważymy jej początkowe symptomy, pozwalając na jej rozwinięcie. To zaś może skutkować poważnymi powikłaniami, w wielu przypadkach zagrażającym życiu. Przepuklina to wydostanie się tkanek z jamy ciała, wskutek czego rośnie ryzyko wystąpienia poważnych infekcji. Najczęściej obserwowana jest przy udzie, jednak może pojawić się także w jamie brzusznej czy klatce piersiowej. W przypadku jej zdiagnozowania powinniśmy jak najszybciej wybrać się do lekarza, a ten zastosuje właściwe, skuteczne leczenie.

Powody pojawienia się przepukliny

Przepuklina zazwyczaj okazuje się efektem za dużego przeciążenia – pojawia się na przykład przy dźwiganiu masywnych przedmiotów. Nierzadko jednak powody jej wystąpienia są zupełnie inne – może to być za mały poziom kolagenu, wskutek czego osłabione są błony utrzymujące organy brzucha. Ryzyko wystąpienia przepukliny zwiększa się z biegiem lat, zatem szczególnie narażeni będą wiekowi pacjenci, ale nierzadko obserwuje się ją także u maluchów – zwłaszcza niemowląt.

Przepuklina – jak postępować?

Zwalczenie przepukliny powinno być rozpoczęte jak najprędzej i być nadzorowane przez dobrego lekarza. Współczesne techniki są o wiele skuteczniejsze od sposobów wykorzystywanych kiedyś oraz zapobiegają objawom niepożądanym. Zamiast zszywać tkanki chorego, w okolicy przepukliny stosuje się odpowiednie siatki, a te umożliwiają ograniczenie napięcia i przez to zażegnanie ryzyka ponownego pojawienia się tej dolegliwości.