Wszystko o zdrowiu

Leczenie kanałowe – dziś to nie boli

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym tematem. Dziś natomiast, stosując innowacyjne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, iż zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest wskazane zawsze, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, przez co lekarz może dostać się do najgłębiej zlokalizowanych warstw zęba. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Czym wykonuje się leczenie kanałowe?

Oprócz narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal całkowicie ryzyko wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie kuracji i polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie we wszystkich przypadkach będzie ono refundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 lat. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, warto udać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni klienci mówią w internecie.