Wszystko o zdrowiu

Zastanawiasz się nad korekcją wad wzroku? Sprawdź, jak się je leczy

Zabieg femtoLasik - poszerz swoją wiedzę!

Laserowa korekta wzroku to dziś standardowa metoda korekcji astygmatyzmu, hyperopii, myopii czy presbiopii, jednakże mało pacjentów wie, że zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy kilku technik.

Metoda FemtoLASIK – bezbolesna, bezinwazyjna i bezpieczna metoda korekcji wzroku

Zabieg FemtoLASIK (popularnie zwany także All-Laser-LASIK) to bezbolesna, bardzo bezpieczna, a jednocześnie, a zarazem bezinwazyjna technika korekcji takich wad jak nadwzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) i u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – wykwalifikowany optometrysta jest w stanie zrealizować go w nieco ponad piętnaście minut. Atutem tej metody jest to, iż pacjentowi niezwykle szybko wraca ostrość widzenia – w zasadzie w ciągu 24 godzin po zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne zadania. Zabieg dzielony jest na 2 etapy i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy mechanicznego ostrza. W metodzie FemtoLASIK najpierw przy pomocy lasera femtosekundowego odseparowuje się płatek rogówki o grubości blisko 0,1 mm, a w drugiej fazie następuje formowanie rogówki z zastosowaniem lasera excimerowego.

Pewnym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed zainicjowaniem zabiegu optometrysta opracowuje mapę rogówki i na jej bazie programuje kolejne ruchy wiązki lasera. Ten typ zabiegu wykonuje się u pacjentów z hyperopią oraz astygmatyzmem, których układ optyczny znamionuje się nieszablonowym kształtem.

Inne metody korekty wad wzroku

Mniej popularne sposoby korekcji wad wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej usuwa się z rogówki nabłonek (podlega on później samoistnej odbudowie), a w następnej kolejności formuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, dlatego że laser nie ingeruje w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak zastosować jedynie do korekty nieznacznych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z różnych powodów nie można wykorzystać metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki usuwany jest nie laserem, a alkoholem.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]