holder na monety
Zakupy

ABC kolekcjonera numizmatów – holder na monety

Kolekcjonerzy monet mogą wybierać spośród wielu różnych środków do przechowywania swoich drogocennych okazów. Jednym z najpopularniejszych są holdery na monety – to niedrogie, uniwersalne papierowe osłonki, które pokrótce zaprezentujemy poniżej.

Holdery na monety – tak wąskie, że można je wsadzić do przegródek klasera

Tekturowe holdery stosowane są przez kolekcjonerów od dziesięcioleci i mimo ogólnej dostępności kapsli na monety, nadal nie zostały wyrugowane z rynku. Jak to możliwe? Holdery na monety są niedrogie. Opakowanie 10 sztuk holderów renomowanej marki Leuchtturm znajdziemy już za ok. 3 zł, natomiast ta sama liczba kapsli to średnio trzykrotnie wyższy koszt. Kolejną zaletą holderów są ich rozmiary – wszystkie holdery posiadają jednolity rozmiar zewnętrzny (5 cm na 5 cm), inny jest natomiast wymiar okienka, przez które ogląda się monetę. Identyczne zewnętrzne wymiary holderów umożliwiają składowanie w jednym pudełku numizmatów różnej wielkości bez zagrożenia, iż będą one się w nim niekontrolowanie przemieszczać. Holdery na monety z papieru po złożeniu są również na tyle wąskie, iż bez problemu da się je wsadzić w kieszonki klasera. Poza tym numizmatycy chwalą sobie to, iż można wypisać na holderze istotne informacje o numizmacie – wszak to zwyczajny papier! W ofercie sklepów dostępne są zarówno klasyczne białe holdery, jak i mniej popularne holdery w eleganckim czarnym kolorze.

Które holdery na monety najskuteczniej chronią drogocenne numizmaty?

Przetrzymywanie numizmatów w holderach zabezpiecza je przed działaniem rozlicznych negatywnych czynników zewnętrznych, szczególnie przed wpływem powietrza oraz przed ewentualnym porysowaniem. Warto zachować w pamięci, iż holdery samoprzylepne zamykają monetę szczelnie z każdej strony, ponieważ całkiem odcinają dostęp powietrza, stąd skuteczniej ochraniają drogocenne eksponaty przed korozją aniżeli kopertki, które zamyka się za pomocą taśmy klejącej bądź zszywacza. Holdery z górnej półki wytwarzane są z surowców, które nie reagują ze stopami użytymi do wybicia numizmatów. Asortyment holderów jest obecnie tak szeroki, iż można znaleźć kopertę pasującą zasadniczo do każdego numizmatu o średnicy w przedziale między 17 a 40 mm. Numizmatycy, żeby ułatwić sobie wkładanie holdera z monetą do przegródki klasera czy też do pudełka często odcinają z dolnych rogów parę milimetrów tekturki.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]