Hobby i rekreacja Zakupy

Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Więcej informacji o kantarze skórzanym

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z najistotniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego powinien on być dobrany do kształtu i rozmiaru głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc dobrać stosowny kantar? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sklepach odnajdziemy różne rodzaje kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są rekomendowane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – na przykład prawdziwym bądź syntetycznym futrem, które można odpinać celem konserwacji. Kantar tego typu wspaniale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury lub spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla koni holsztyńskich, fryzyjskich, arabskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub shire).

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]