Urządzanie domu Zakupy

Kolorowy zawrót głowy – wybierz idealny kolor rolety

Przeglądając asortyment producentów rolet, łatwo spostrzeżesz, że sprzedawane są w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych. Na jaki kolor się zdecydować? Jest kilka zasad, wartych poznania przed kupnem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i dobierz dla siebie roletę w perfekcyjnym kolorze!

Które kolory rolet dobrać?

W przedmiocie kolorów rolet funkcjonują 3 główne trendy: dopełnienie, minimalizm oraz kontrast. Minimalizm kierowany jest do fanów czystych, prostych pomieszczeń, z małą ilością dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Należysz do tej grupy? Zdecyduj się na rolety w odcieniu piaskowym, beżowym, écru lub szarym. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety będą tłem dla reszty elementów w pomieszczeniu. Kolejny nurt to siła kontrastu. Dla podstawowych kolorów: czerwonego, żółtego i niebieskiego kontrastem będą odpowiednio: zielony, fioletowy i pomarańczowy. Jeżeli masz meble albo ściany w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najmocniej dodatek – na przykład rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Masz salon w różnych odcieniach beżu? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Wpływ kolorów na samopoczucie

Zgodnie z najbardziej ogólną regułą wpływu barw na samopoczucie człowieka, kolory zimne uspokajają, a ciepłe rozbudzają. Mocny żółty pobudzi do działania – użyj tej barwy w swoim gabinecie albo pokoju dziecięcym. Zielony kolor to symbol odpoczynku i harmonii – zda egzamin w salonie i wszędzie tam, gdzie się relaksujesz. Kojący niebieski jest wręcz stworzony do sypialni. Kochasz czerwień? Wystrzegaj się jej na dużych powierzchniach, bo jest zdolna wywołać agresję oraz eskalować napięcia i drażliwe sytuacje. Korzystaj z niej wyłącznie w niewielkich dodatkach – roleta w tej barwie, plakat na ścianie czy ozdobne poduszki zupełnie wystarczą, by upiększyć wnętrze.