domowe przetwory warzywne, kwaszonki
Tematyka żywnościowa Zakupy

Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe i lubiane przekąski

Kiszonki z warzyw są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański smakołyk, nieczęsto przyrządzany w innych krajach świata. Tymczasem domowe kiszonki modne są nie tylko na terenie Europy, ale również w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Kiszonki słyną ze swoich aspektów prozdrowotnych

Według historyków metoda konserwowania pożywienia przez ich zanurzenie w soli, w solance lub w zlewie z octu, znana jest ludziom od przeszło czterech tysiące lat. Technika ta najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z terytoriów dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość roztworu, w którym się ją zanurza, blokuje rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu był to najlepszy sposób, by przedłużyć czas przydatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie wynikł obyczaj szykowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Charakteryzują się one m.in. dużą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały w magazynie kiszonki, rzadziej chorowali na gnilca. Co interesujące, po polsku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt np z ziemniaków lub kukurydzy.

Poza Polską kiszonki mają odmienny smak

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto w większości zakątków świata, również w Kanadzie i w USA, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest nadmiernie popularna. Tymczasem pickle są tam chyba niezmiernie lubianym uzupełnieniem hot-dogów, burgerów oraz kanapek. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. botwinkę, czosnek, a także owoce (przykładowo gruszki).

Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się bazą bądź istotnym dodatkiem do tysięcy potraw narodowych. Należy wiedzieć, że smak kiszonych przetworów bywa inny w oddalonych od siebie rejonach świata, ponieważ jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek przygotowany wedle typowego polskiego przepisu, będzie smakował odmiennie niż ten wyprodukowany np. w Chinach.

Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]