Technologie Zakupy

Materiały do druku 3D – poznaj najważniejsze rodzaje

Tu kupisz materiały do druku 3D.

CadXpert oferuje duży wybór materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały do drukarek 3D można podzielić na cztery kategorie:
– PolyJet – utwardzane ultrafioletem płynne żywice fotopolimerowe,
– FDM – warstwy topionych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wyróżniamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego prototypowania z niedrogich termoplastów oraz przemysłowe FDM służące do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów,
– SLS – proszek poliamidowy spiekany selektywnie,
– SLA – żywice fotopolimerowe o rozmaitych własnościach, które utwardza się wiązką laserową.

Filament do drukarki 3D – niezastąpiony w szybkim prototypowaniu

Filament to tworzywo stosowane w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM. Ten materiał i technika druku są stosowane do testowania funkcjonalnego, jak również do ekspresowego prototypowania z łatwych w obróbce termoplastów oraz seryjnej produkcji. Jakie filamenty są najczęściej wykorzystywane w drukarkach 3D? W większości wypadków sięga się po proste w obróbce poliaktydy czyli PLA, materiały inżynieryjne (między innymi te odporne na pękanie) albo posiadające szczególne właściwości (np. ogniotrwałość). Technologia druku FDM niczym nie ustępuje wydrukom pozyskanym za pomocą pozostałych metod, czyli termoformowania lub wtrysku. Największe zalety filamentów to atrakcyjna cena połączona z dobrą jakością wydruku 3D, ekologiczny sposób ich produkcji (czysty a przy tym nietoksyczny, wobec tego wytworzone z jego pomocą prototypy można używać np. w biurach), jak również ogromna dostępność.
W technologii FDM CadXpert oferuje filamenty:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Materiały do drukarek 3D – przeznaczenie żywic fotopolimerowych

Poza filamentami, CadXpert posiada też pozostałe materiały do druku 3D. Te dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– imitujące polipropylen,
– medyczne,
– gumopodobne.
PolyJet jest uznawana za niezwykle precyzyjną a jednocześnie wszechstronną technologię drukowania w 3D. Poszczególne warstwy ciekłych żywic fotopolimerowych utwardza się kolejno za pośrednictwem światła ultrafioletowego. Dzięki swoim cechom korzysta się z nich głównie do sporządzania modeli inżynieryjnych, anatomicznych, odwzorowujących wyrób końcowy czy koncepcyjnych. Z tego materiału produkowane są też obudowy, opakowania oraz inne produkty użytkowe.
Natomiast w stereolitografii (czyli technologii SLA) są to między innymi materiały:
– standardowe,
– inżynieryjne,
– dentystyczne,
– odlewnicze.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się promieniem lasera? Niezwykle szerokie. Najczęściej wykorzystujemy ją w przemyśle i branży medycznej do trójwymiarowego druku prototypów i modeli koncepcyjnych, a także wszelakich elementów wymagających gładkiej powłoki.

Dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]