Urządzanie domu Zakupy

Niebanalny element dekoracji domu – tablica kredowa

Zielona tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy ma 10, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne zastosowania.

Historia tablicy kredowej

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ wytwarzano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, zatem sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można zastosować tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnej powierzchni, to także wspaniały dodatek dekoracyjny w domu. Wspaniale komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne hasła czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest możliwość cyklicznej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko wielobarwnej kredy to koszt maksymalnie 6-9 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z planem prac domowych, które muszą zrealizować w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.