Kosztowności Zakupy

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków

Dla wielu ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje i tradycje związane z obrączkami ślubnymi

Z początku nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią sakramentu ślubu. Niedużo osób wie natomiast, że mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka wieków później. I choć uprzednio bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak np. we Włoszech, w Meksyku, w Brazylii czy w Kanadzie, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy podług starych wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek ślubnych razem, aczkolwiek obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – kiedyś ze stali, teraz z platyny i złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez wiele wieków sporządzano je z różnorodnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź czy stal) uosabiające siłę uczucia. Dzisiaj do ich wykonania stosuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla małżonków cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]