Kwestia pyłu zawieszonego w powietrzu dotarła już do świadomości statystycznego mieszkańca Polski i rzadko jest bagatelizowana. Polacy są świadomi, że jakość powietrza, które na co dzień wdychamy, bez wątpienia oddziałuje na nasze zdrowie. Niemniej jednak dopóki nie będą zastosowane efektywne rozwiązania, każdy może sam zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez używanie oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka w naszych sklepach
Im bardziej rozwinięty region, tym bardziej prawdopodobne jest zagrożenie pojawienia się znacznej kondensacji PM2,5 i PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu chorób płuc podatni są głównie rezydenci dużych aglomeracji miejskich i terenów w sąsiedztwie fabryk wypuszczających do atmosfery obfite ilości tych pyłów. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w dużej mierze zredukować szkodliwe oddziaływanie pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych cenionych producentów, jak m.in. Blueair, Webber bądź Wood’s, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów, toteż nie jest to już nowość na rynku. Co kluczowe, poza filtrowaniem z powietrza zanieczyszczeń, nierzadko posiadają one także inne dodatkowe funkcje.
Rodzaje i przeznaczenie oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza występują w wielu rozmiarach, w związku z tym bez problemu kupimy sprzęt odpowiednie do danej kubatury wnętrza. Są to urządzenia niezbyt duże, dlatego swobodnie daje się je przenosić pomiędzy pokojami. Nie licząc odfiltrowywania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wychwytują one też mikroorganizmy oraz grzyby, które mogą być źródłem szeregu chorób czy też reakcji uczuleniowych, jak również groźny formaldehyd. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w domu rześką atmosferę, a jednocześnie przynosi głębszy sen. Niektóre urządzenia posiadają także sensory alarmujące o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Zakup oczyszczacza powietrza poleca się zwłaszcza alergikom.