Kosztowności Zakupy

Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Zamów pierścionki zaręczynowe Kraków na obraczki.net.pl

Kiedy odnajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później pomyślisz o małżeństwie. Wcześniej jednak ma miejsce ta wyczekiwany przez wiele pań moment – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota oraz kamieni szlachetnych

Podarowanie kobiecie pierścionka to niezmiernie stary zwyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie okręgu, który reprezentuje wieczność. Tradycyjnie już nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, iż od owego palca prowadzi “vena amoris”, to znaczy żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Ogólnie uważa się, że obyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Pierwotnie wykonywano je ze skóry, z łodyg trzciny, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogimi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano jedynie wtedy, kiedy mężowie pragnęli ogłosić swoją całkowitą ufność do partnerki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, platyną i złotem, jednak surowce te w rzeczywistości powszechnie stosuje się do ich sporządzania zaledwie od paru stuleci, natomiast znamienny wzrost ich popularności można odnotować w XX w.

Złoto, drogie kamienie, a nawet drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Rzecz jasna, idealna biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścień ze sporym brylantem, jednak potencjał swobodnego dobierania przeróżnych metali i kamieni jest olbrzymi. Prócz diamentów wykorzystuje się szmaragd, szafir bądź rubin. Część osób wybiera mniej kosztowne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, niemniej jednak wciąż na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i przeróżnych rodzajów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było przekonanie, że narzeczony winien wydać na niego przynajmniej dwukrotność swojej pensji. Koszt zakupu zależny jest od kilku czynników: liczby karatów, wzoru, użytego kamienia czy surowca, wobec tego każdy odszuka śliczny, oryginalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem zaangażowania i uczucia, dlatego jego wartość nie ma dużego znaczenia. Ważne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej żonie.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]