Energia Zakupy

Sprzedaż polskiego węgla

Promocja polskiego węgla

W związku z wyzwaniami związanymi z koniecznością konkurowania na polskim rynku z węglem importowanym, Tauron rozpoczął politykę wzmacniania pozycji węgla pochodzącego z Polski.

Węgiel – ekogroszek, kamienny, brunatny

Węgiel kamienny jest popularnie używanym paliwem, a jego wartość opałowa jest zależna od zawartości np. wody. Węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii. Chiny, USA, Indie, RPA, a także Australia i Ukraina to państwa, na terenie których znajdują się największe złoża węgla.

Nasz rodzimy polski węgiel

Jeżeli chodzi o wydobycie węgla w Polsce, to jego źródłem pozostaje Górny Śląsk i Lubelszczyzna. U lokalnych dostawców jest możliwość nabycia takie rodzaje węgla, jak:

  • Węgiel typu “Gruby I” i “Orzech” – ich wysoka kaloryczność i mała ilość odpadów, w postaci popiołu, jaka pozostaje po spaleniu wypłwa na fakt, że jest na nie duże zapotrzebowanie ze strony prywatnych gospodarstw domowych
  • Węgiel typu Groszek – drobny węgiel, który może być spalany tylko i wyłącznie w specjalnych kotłach retortowych, które wyposażone są w automatyczne podajniki węgla, co jest ich niebywałą zaletą
  • Miał – najdrobniejszy z dostępnych na rynku rodzajów węgla i jednocześnie najtańszym, który wykorzystywany głównie do spalania w elektrowniach i elektrociepłowniach.