Wszystko o zdrowiu Zakupy

Wyposażenie każdej mamy – aspirator do nosa

Katar u niemowląt to dość powszechna, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im gromadzący się katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie kataru jest tak ważne?

Gromadzący się katar może prowadzić do powikłań, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Żółtozielony, bakteryjny katar staje się niebezpieczny dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak odciągać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do otworu nosowego, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do wnętrza gruszki. Innym sposobem jest odciągacz na wdech rodzica. W ostatnich latach sporą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

Takie rozwiązanie może budzić zdumienie u większości rodziców. Tymczasem jest to znacznie skuteczniejsza metoda niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, pasuje do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, powinien być stosowany dopiero po rozrzedzeniu flegmy 0,9% roztworem soli. Po usunięciu kataru powinniśmy zadbać o nawilżenie uszkodzonej przez wydzielinę błony śluzowej nosa dziecka. Katarek do odkurzacza występuje w trzech wariantach: Aspirator do nosa Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).